Yaşlı kadın ve beklenen genç adam

YAŞLI KADIN VE BEKLENEN GENÇ ADAM
-“Bu seninle son konuşmamız olmayacak. Tekrar görüşeceğiz.”
Yaşlı kadın hastane yatağında yatarken hayallere daldı. Yaşadıklarından ziyade yaşamadıklarına üzülüyordu. Uzun bir ömür sürmüştü. Acı ve tatlı o kadar çok şey görmüştü ki yine de bir tek ona hasretti. El ele değmeden, yalnızca kalpten, ömür boyu süren bir sevdayla, bu Dünyadan bir tek onu sevmişti.
Gözleri odanın kapısında, kulakları koridordaki ayak seslerindeydi. Yatağının sağında solunda evlatları vardı. Son vazifelerini yerine getirmeye çalışıyorlardı. Annelerini avutmak, biraz da olsa acılarını hafifletmek için havadan sudan konuşmalar yapıyorlardı. Yaşlı kadın ise kalbi kapıda olduğu halde onlara cılız sesiyle cevap vermeye çalışıyordu.
Bunca bekleyiş boşuna mıydı? Gelmeyecek miydi?
Doktor son kontrollerini de yaptı. Tatlı sözlerden sonra dışarı çıkarken, yaşlı kadının evlatlarını göz ederek dışarı çağırdı.
-“Maalesef, artık her şeye hazır olun!” dedi.
Kız ağlamaya başladı. Kardeşini bağrına basan abinin de gözleri yaşla dolmuştu. Yan tarafta konuşulanları dinleyen birkaç yakın tanıdık ise metin olmaya çabalıyordu. Koca bir çınarın devrilişine şahitlik ediyorlardı. Gözlerini sildiler. Belli etmemeli, son anlarında onun yanında olup ona moral vermeliydiler. Böylece içeri girdiler.
Yaşlı kadın başını yavaşça kapıya doğru çevirdi. Birden inanılmaz bir şekilde gülmeye başladı. Sevinç ile yumuk yumuk gözleri iyice açıldı. İçeri girenler umut ve heyecan içinde etrafını sararken, artık kenarları buruşmuş ince dudaklarından, söylemek için can attığı sözler dökülüverdi:
-“Geldin demek, hoş geldin!”
Yüzünde tatlı gülümse olduğu halde başı yan tarafa, oğlunun kollarına düşerken, kapıya bakanlar orada her hangi bir kimseyi göremediler. Görenler ve duyanlarsa içeriye giren genç adamın söylediği şu sözleri işittiler:
-“Ben sana demedim mi? Bu seninle son konuşmamız olmayacak. Tekrar görüşeceğiz.”
Tam o anda ise uzaklardaki beklenen genç adam, gidememenin acısı ile ellerini açmış dua ediyordu.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir