Yeni moda, soy ağacına bakmak?! Peki, senin soyun sopun nedir ey Selman?

Yeni moda, soy ağacı?!

E-Devlet uygulamalarına yeni bir hizmet eklenmiş. İsteyen soyunu sopunu buradan araştırıp bulabiliyormuş. Hayret ki ne hayret! Bunlar bilmezler mi, nereden gelip nereye gittiklerini? Allah’a ait olduğumuzu, ondan gelip de tekrar ona geri döneceğimizi bilmiyorlar mı? Her canlının bir gün muhakkak öleceğini ve artık soyun da sopun da kendisine bir faydasının olmayacağını nasıl unutuyorlar? Ne acıdır ki bu hizmeti veren sitenin aşırı talepten dolayı hatları kilitlenmiş. Meğerse soyunu sopunu bilmeyen ne kadar da çok kişi varmış.
Ey insanlar! Maun suresini hatırlayın! Görmezmisiniz ki Rabbimiz bize çoklukla, soy ve sop ile, aile ve sülale ile övünmenin yanlış olduğunu öğretiyor. Surede ” Hatta mezarlara kadar ziyaret ettiler / saydılar” diyor ve bu işin yanlışlığını şiddetle belirtiyor.
Peki doğrusu nedir? Bakın bu konuda çok ibretlik bir hadiseden bahsedeceğim. Bir zaman bir Selman vardı. Sahabelerden bir sahabeydi. Kendisi evvelden köle idi. İslam ile kölelikten kurtuldu. Selman, içiyle dışıyla tam bir Muhammed aleyhisselam aşığı ve tam bir teslimiyetle teslim olmuş güzel bir Müslümandı. Birgün bir mecliste Selman’a biraz da aşağılamak için olsa gerek soyunu sordular.

Selman Soyunu nasıl açıkladı?

Sahabe meclisinde Mescid-i Nebevide kendisine kim olduğu sorulduğunda verdiği cevapla bütün Müslümanların da aslında kim olduğunu tanımlayan ve bu vesileyle bir Müslümana “Sen kimsin, Kimlerdensin?” diye sorulduğunda kendisini nasıl tanıtacağını öğreten, Selman’ın cevabı ne kadarda anlamlıdır. İşte o cevap:
 “Senin soyun sopun, sülalen nedir ey Selman?” diye kendine sorulduğunda Selman şu ibretlik sözleri ifade etmiştir:
“Ben İslam oğlu Selman’ım.
Ben dalaletteydim, Allah beni Muhammed Aleyhisselam ile hidayete erdirdi.
Ben fakirdim, Allah beni Muhammed Mustafa’yla zenginleştirdi.
Ben köleydim, Allah beni Muhammed Mustafa’yla özgürleştirdi.”
Bu konuşmaları duyan Ömer topluluğun yanına gelerek, “Benim kim olduğumu, benim de soyumu sopumu öğrenmek ister misiniz?” diye sordu. Ve sonra dedi ki: Ben de İslam oğlu Ömer’im, İslam oğlu Selman’ın kardeşiyim”.
Evet ben de İslâm oğlu Kudret’im ve İslâm oğlu Selman’ın kardeşiyim.
Allah hepsinden razı olsun.

Kaynak: http://mehmetkarasakal.com
Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir