Eyvallah ve Merhaba ne demektir?

Merhaba Nedir?

Merhaba kelimesi Arapça asıllı bir kelime olup selam yerine kullanılır. Hoş karşılamak, geniş bolluk dilemek, başımızın üstünde yerin var, rahat ve huzur içinde ol gibi anlamlara gelir. Bir yere misafirliğe gidildiğinde ve size misafirliğe gelindiğinde yahut bir meclise girildiğinde ilk selamlaşmadan sonra oradakilere “merhaba” diyerek bu duygularınızı dile getirmek adet olmuştur.

Eyvallah Nedir?

Eyvallah kelimesi de Arapça kökenlidir. “Hak ile kabul ettik, Hak’tandır.” anlamına gelir. Teslimiyetin en güzel biçimde ifade edildiği birleşik bir kelimedir. “Ey”, “ve”, “Allah” birleşiminden oluşur.
“Ey” aynı zamanda “İy” versiyonu ile de bilinir. “Evet”, “Tamam” anlamına gelir. Normal olarak kullanılan evet değildir. Tasdiklenen, tamam anlamına gelen bir evet’tir.
“vav” harfi ise birleştirme vazifesi ile kullanılır. Bağlaç görevi yapar ve zayıfta olsa tekit yani kuvvetlendirme görevi de vardır. İfadeyi kuvvetlendirir ve öncekini sonrakine bağlar.
“Allah” lafzı ise bizi yoktan var eden, sonra tekrar yok edecek olan ve sonra tekrar diriltecek Rabbimizin ismi azamıdır. Allah ismi ile birleşik olarak kullanıldığından bu ifadeyi sıradan bir konuşma tarzı ile konuşmamak edeptendir.
Böylece bu üçlü bir araya gelince “Allah ile tamamdır”, ” Allah’a andolsun ki tamamdır” anlamı meydana gelir.
Genellikle halk arasında “Ayva” şeklinde kısaltması kullanılır. Belki Allah isminin yakışık almayan yerlerde kullanılabileceği endişesiyle bu şekilde bir kısaltmaya gidilmiş olabilir.
Her ne olursa olsun doğru yer ve zamanda kullanılması gereken çok hoş bir ifadedir. Başımıza iyi veya kötü bir şey geldiğinde, bir kişi bize bir şey verdiğinde, sahip olduğumuz maddi ve manevi her şeye karşı “Eyvallah” demek “Ben bunlardan memnunum, Hak ile tamam diyorum, bu işlerden razıyım çünkü Hak’tandır” manasında söz etmektir.
Önemli uyarı “Eyvallah” kesinlikle hoşça kalın anlamında değildir.

Kullanımına bir kaç örnek

Her ne ki başa gelir Allah’tandır ve O’nun takdiri ve dilemesiyledir. O halde Hak’la kabul ettim, eyvallah.
Şu anda bana özel verdiğin şu bedene, her şekline, içimde yatan duygu seline, beynimdeki ilme, aşıma, eşime ve varıma ve yoğuma kalbimden derim ki Ya Hak, tüm bunlar Hak’tandır. O halde Hak’la kabul ettim, eyvallah.
Güzel çirkin demem, neylerse Rabbim güzel eyler. O halde Hak’la kabul ettim, eyvallah.
Dert dediğin de Tanrı misafiridir. İyi ağırlamak gerekir. O halde Hak’la kabul ettim, eyvallah.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir