Ölüm Geni nedir?

Ölüm genini bulan bilim insanları

2002 Nobel Tıp Ödülü’nü, İngiliz bilim insanları Sydney Brenner ve John E. Sulston ile Amerikalı bilim insanı H. Robert Horvitz paylaştı. Nobel Ödül Komitesi’nin açıklamasına göre, üç araştırmacı, “organ oluşumu ve programlı hücre ölümünün genetik yapısı”yla ilgili çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldü.
1927 Güney Afrika doğumlu İngiliz Sydney Brenner, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Berkeley Moleküler Bilim Enstitüsü’nde çalışıyor. 1942 doğumlu İngiliz John E. Sulston, İngiltere Cambridge’te “genom” (gen haritası) konusunda çalışıyor. 1947 doğumlu Amerikalı Robert Horvitz, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Biyoloji Bölümü’nde görev yapıyor.

Ölümün geni

Ödülü veren Karolinska Enstitüsü’nün açıklamasına göre, İngiliz Sydney Brenner, Amerikalı H.Robert Horvitz ve İngiliz John E. Sulston, nematod adlı bir çeşit barsak paraziti olan Caenorhabditis elegans ile yaptıkları deneysel çalışmalar ile organizmasının gelişmesini ve hücrelerinin programlı ölümünü yöneten kilit öneme sahip genleri saptadılar, benzer genlerin insan dahil daha gelişmiş organizmalarda da bulunduğunu belirlediler. Bu keşfin tıp araştırmaları alanında çok anlamlı olduğu, bir çok hastalığın nasıl oluştuğunun daha iyi anlaşılmasına olanak verdiği belirtildi.
Brenner, organ gelişimi ve programlı hücre ölümü ile ilgili sorulara gelişmiş canlılarda yapılacak çalışmalarda cevap bulunması güç olacağından çalışmalarını, yaklaşık 1 milimetre uzunluğunda, hızlı gelişim evreleri olan ve transparan olduğu için organ gelişimi mikroskopta izlenebilen bir nematod (C. elegans) ile yaptı. Brenner, kimyasal maddeler ile gen mutasyonu olabileceğini ve bu mutasyonların belirli organların gelişimini etkileyeceğini gösterdi, 1974 yılında yayınlanan bu çalışması ile ödülü kazandı. Brenner’in çalışmalarını sürdüren Sulston, C.elegans’ın hücre gelişiminin, hücre ölümünün aşamalarını ayrıntılı olarak ortaya koydu ve ilk kez hücre ölümüne neden olan gen mutasyonunu gösterdi. Brenner çalışmalarını 1976’da yayınlamıştı.
Brenner ve Sulston’un çalışmalarını geliştiren Robert Horvitz, C.elegans’deprogramlı hücre ölümüne neden olan genleri 1986’da tanımladı. Horvitz daha sonraki çalışmaları ile hücre ölümünü önleyen başka bir gen de tanımladı. İnsanda da benzer etkili bazı genler tanımlayan Horvitz’in çalışmaları sonraki yıllarda başka bilim adamlarınca geliştirildi, bugün insanlarda benzer etkili tanımlanmış birçok gen olduğu biliniyor. 2001 yılında da ödülü ABD’den Leland H. Hartwell ile İngiltere’den R. Timothy Hunt ve Sir Paul M. Nurse almıştı. (BB/NK)

Ölüm Hücresi

Ölüm hücresi, de insan geninde bulunan doğuştan kazanılan bir hücredir. Herhangi bir normal insanın vücudunda trilyonlarca hücreden meydana gelmektedir. Ancak bu hücreler ALLAH tarafından öyle mükkemmel yaratılmışlar ki insan vücudun da meydana gelen olaylar hep birbirini tamamlamak ve bir görev etrafında organizasyonlarını gerçekleştirmektedirler. İnsan vücudunda dokular, kemik dokusu, kalp, karaciğer, dolaşım, boşaltım sistemleri vb. şekilde ilerleyen canlılık muhteşem bir şekilde devam etmekte ve görev bitiminde ise ölüm ile sonuçlanmaktadır.
İnsan doğduktan sonra ve gelişimi başladıktan sonra vücutta meydana gelen ölüm hücreleri organların oluşumunda doku iç dengelerinin korunmasında önemli rol oynamaktadırlar. Her ne kadar insan vücuduna isim olarak aykırı gelse de ölüm hücreleri canlılığın devamı içinde önemli rol ve katkıda bulunmaktadır. Sistematik olarak devam eden ölüm hücreleri de embriyonik gelişimde vücutta fazla olan hücreleri atarak bu şekilde işlevini devam ettirir. Birçok organında sistematik olarak devam ettirilmesine de yardımcı olur. Normal gelişim esnasında da hastalık yolunda hücre ölümleri meydana gelir. Bu durum canlının normal gelişim sağlaması için gerekli olan bir ihtiyaçtır. Çok hücreli canlıların gelişimi sırasında da meydana gelen ölüm hücreleri, genetik durumdan dolayı kaynaklandığı belirlenmiş ve bu işleyiş sistematik olarak devam ettiği anlaşılmıştır. Bu ölümlere neden olan genlere ise hücre ölüm genleri olarak bilinmekte ve söylenmektedir.
Bu ölüm genleri düzenleme ve yapı olarak 2 kısımda incelenmektedir. Ölüm hücreleri genelde hücreyi ölüme götürecek mekanizmadaki proteinleri sentezleyerek hücrenin ölmesine sebep olur. Düzenleyici genler olarak da ifade edilen ölüm genleri düzenleme ve kontrolde işlem görmektedirler. Ölüm genleri kanserli hücrelerin ortaya çıkışında da kendilerini göstermektedirler. Sağlık durumunun bozulduğunda dokularda meydana gelen rahatsızlıklarda devreye giren ölüm hücreleri aktif konuma gelerek işleyişini hızlı bir şekilde tamamlayarak hastanın ölümüne sebep vermektedir. Ama anlam çıkaracağımız ve dikkat edilmesi gereken durum ise ölüm genleri yani ölüm hücreleri insan hayatını tehdit eden unsurlar konumunda olsalar da ölüm genleri sayesinde insan vücuduna rahatsızlık veren hastalığın son bulmasına de sebebiyet vermektedir. Ölüm genleri insan hayatına yardımcı olan genler olarak da ifade etmek doğru olacaktır.
Ölüm hücresi denildiği zaman bu durumdan çıkarmamız gereken ders rabbimizin özenle yarattığı insan vücudu işleyişine devam ederken insan vücudunda bazı durumlar meydana gelmektedir. Meydana gelen bu durumlar hastalıktır. Bu rahatsızlıkların tedavisi ve onarılması da hücrelerin aktif olması ile meydana gelmektedir. İnsan hayatının devam etmesini de devam etmemesini de aktif olan ölüm hücreleri aracılığı ile olmaktadır. Ölüm genleri hem zararı hem de zararı olan rahatsızlıkların insan vücudun da ya devamına ya da sonlandırılmasında mucizevi bir şekilde rol almaktadır. Ölüm hücresi olarak ifade edildiğinde korku veren bir isime sahiptir ancak işlevi noktasında insan vücudunda meydana getirdiği aktif rol sayesinde bazı durumlarda hastalık olan organı ölüm hücreleri sayesinde etkisiz hale getirilmesinde aktif rol oynarken bazı durumlarda da hızlı bir şekilde ölümüne sebep olmaktadır. İnsan vücudunun mucizeler içinde ALLAH tarafından yaratıldığı unutulmamalıdır. Sadece dikkat edilmesi gereken durum insan sağlığı noktasında tedbirlerini alarak sadece bu şekilde önlem almış olacaktır.
Kaynaklar:
https://www.hucreler.gen.tr/
https://m.bianet.org
Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir