Nedir şu babalardan çektiğimiz? Noel Baba Kimdir?

Nedir şu babalardan çektiğimiz? Başımızdan bir türlü babalar eksik olmuyor. E, ne edersin? Biz kendi babalarımıza, dedelerimize, atalarımıza sahip çıkmazsak olacağı da bu. Ortalık babasız kalınca elin adamı da gelir sana baba oluverir. Alın bakalım, önümüzdeki günlerde malum yıllık babamız geliyor. Noel baba.

Hiç düşündünüz mü, Noel baba kimdir? Bu işin aslı nedir?

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir Hıristiyan papaz varmış. Çocuklara hediyeler dağıtır, kimin ne dileği varsa onları yerine getirirmiş. İsmi Aya Nikola imiş. Milâdî 350 yıllarında Myra (Demre-Antalya) yöresinde yaşadığı ileri sürülen Aya Nikola yani noel baba denilen hıristiyan azizi, Hz. İsa’dan yaklaşık 300 küsür yıl sonra ortaya çıktığı öngörülüyor. Peki gerçekten var mı böyle birisi? Detaylı incelediğimiz de Aya Nikola diye bir azizin yaşamış olduğu ve hayır sever bir kişi olduğu için sevilen birisi olduğunu görüyoruz. Ancak bizim bildiğimiz Noel Baba ile de elbette ki hiç bir benzerliği yok ama eğer bu soruyu Cocacola’cılara sorarsanız gülerek tabi ki var derler. Çünkü aslında Noel baba onların babasıdır.
Aynı zamanda uydurulan noel baba masalı bu gün tüm dünyada hıristiyanlık propagandası amacıyla da kullanılıyor. Hıristiyan saf dindarlar ise bilmiyorlar ki Allah’ın peygamberi olan Meryem oğlu İsa aleyhisselam ile gönderilen Hak din, Noel Baba gibi siyasi ve ticari çıkar kaygılarıyla uydurulmuş masallar ile aslını yitiriyor ve bir pagan dini olmaktan kurtulamıyor. Biz şimdi papaz Noel baba’yı bir kenara bırakalım ve esas konumuza yani bu gün bizim bildiğimiz Noel Baba’ya gelelim.

Noel Baba’dan Coca Cola baba’ya

Nihayet 1931 yılında Noel Baba Coca Cola’nın reklam yüzü oluyor. Neşeli, sevecen ak saçlı ak sakallı tontiş dede. Kuzey Kutbunda cücelerle yaşıyor ve Ren geyikleri var bir de onun arabası var. Havada uçuyor. Verir gibi yapıyor ama gerçekte alıyor. Bugün büyük ölçüde yılbaşı ve yeni yıl hediyesi ile özdeşleşmiş olan Noel Baba’ya İngilizce’de “Santa Claus” deniliyor.
Noel Baba’yı ilk resmeden karikatürist Amerikalı “Thomas Nast”. Harper’s Weekly dergisinin 29 Aralık 1863 tarihli sayısında yayınlanan karikatürde Noel Baba, Amerikan İç Savaşı döneminde Birleşik Devletler bayrağı desenli ceketle yer alıyor.
Noel Baba’nın Amerikan kültüründe iyice popülerleşmesi ve ticarileşmesini ise Coca-Cola’nın 1930’lardaki reklamlarında yer alması sağlıyor. Coca-Cola’nın yıllar içinde global bir markaya dönüşmesi Noel Baba’yı da Amerika sınırları dışında meşhur ediyor.
Coca-Cola’nın Noel dönemi reklamlarında Noel Baba’ya yer vermesi aslında daha da erken, 1920’lerde başlar. Ancak Noel Baba bu yıllarda ciddi bir kişiliktir. Noel Baba ikinci kez ama ciddi olarak, Thomas Nast’ın çizimine uygun olarak 1920 tarihli The Saturday evening Post dergisinin kapağında yayınlanmıştır.

Coca-Cola 1931’den itibaren çeşitli dergilerde düzenli olarak ilan yayınlamaya başlar. O dönemde firmaya hizmet veren D’Arcy Advertising Agency isimli reklam ajansının yöneticisi Archie Lee, ilanlardaki Noel Baba’nın daha gerçekçi ve sembolik olmasını ister. Bu brief’le ikinci kuşak İsveç kökenli Amerikalı sanatçı Haddon Sundblom’a ilanlarda kullanılabilecek bir Noel Baba imajı geliştirmesi siparişi verilir.
Sundblom, babacan, arkadaş canlısı, tombul, neşeli, çok daha insani bir Noel Baba çizer. Sundblom’un çizdiği Noel Baba, ilk kez 1931’de The Saturday Evening Post dergisinde yayınlanır. Ardından Ladies Home Journal, National Geographic, The New Yorker ve pek çok dergide daha düzenli olarak yer alır.
Amerika’nın en çok satılan dergilerinden National Geographic ile Coca-Cola arasında özel bir ilişki olduğu söylenebilir. Bu derginin 1933-1965 ve 1977-1979 yılları arasında yayınlanan sayılarının 192’sinde arka kapakta Coca-Cola ilanı yer almıştır. Bu ilanlardan 32 tanesi de Sundblom’un Noel Baba çizimlerini içerir.
İşte ey aşıklar, Noel noel denilen babamız (!) aslında bir reklam kahramanı olan karikatürden başka bir şey değildir. Bu yalanlara kanarak müşrik paganların simgesi Noel Baba uydurmasını hayatımıza asla sokmamalı ve emeğimizi, alın terimizi bu tüccar bozuntularına ikram etmemeliyiz. Noel biz Müslümanların kutlaması gereken bir bayram değildir. Noel Baba da bizim babamız değildir. Allah’a hamdolsun babamız da, atamız da  bellidir. Coca Colaları da uydurma babaları da ihtiyacı olan müşriklerin olsun.
Kaynak:
(1) http://en.wikipedia.org/wiki/Santa_Claus
(2) www.coca-colacompany.com
(3) http://artskooldamage.blogspot.com

 

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir