Allah’a tanrı denilir mi?

Tanrı kelimesi Türkçe’dir. Bunun Arapça karşılığı ise İlâh’tır. İngilizce God, Almanca Gott, İspanyolca Dios, İtalyanca Dio, Fransızca Dieu, Farsça Hüda, İbranice Eloah, Keldanice Alaha, Süryanice Aloha, Yunanca Teos kelimeleri de Tanrı kelimesinin eş anlamlılarıdır. Bu kelimeler cins isimdir. Ancak “Allah” ismi özel isimdir. Bu nedenle hangi dilde olursa olsun aynı şekilde okunmalıdır. Yazılışı değişkenlik gösterebilir ve o dilin alfabesindeki harflerle yazılabilir. Bizim latince veya Türkçe alfabede “ALLAH” diye yazmamız gibi.
Tanrı tapınılan şey demektir. Mabud kelimesi de bu anlamda kullanılır.  İbadet edilen, tapınılana tanrı, mabud veya ilah denir. Her toplumda veya kültürde tanrılar farklılık gösterebilir. Farklı tanrıların da o kültürde kullanılan özel isimleri olabilir. İşte İslam dinine göre tanrı tektir ve adı da Allah’tır. Elmalılı Hamdi Yazır hocamız “Allah tanrı’dır fakat her tanrı Allah değildir” diyerek konuyu çok güzel özetlemiştir.
Sonuç olarak Allah ve Tanrı kelimeleri farklı anlamlar içerdiklerinden dolayı birbirinin yerine kullanılamaz. Kullanılırsa dil ilmi kapsamında teknik bir hata işlenmiş olur. Evet, Allah’a tanrı denilebilir ama her tanrı Allah değildir.
Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir