Nedir bu halimiz? Yarın ne olacak?

Bir aşık yanımıza geldi. Dedi ki: “-Hocam ne olacak halimiz? Yarın ne olacak?” Afalladım önce ve ince ince güldüm. Sonra aşığa döndüm yan bir bakış attım. “-Nereden bileyim ey aşık amma bugün ne yapıyorsan yarın inşaallah devamı olacak…”
Sevgili aşıklar, hepimiz birilerine soruyoruz. Bu işlerin sonu nereye gider? Anlıyorum. Üzülüyorsunuz? İçiniz de işlerin böyle olmamasını haykıran bir ses var. İşte elin adamı Trump geldi ve Kudüs’ü başkent yaptıklarını açıkladı. Hepiniz şok oldunuz. Oysa ki ne diye şaşırıyorsunuz? Kudüs çoktan İsrail’in başkenti olmuştu. Bunu bilmiyor muyduk yani?
Hani Balfour Deklarasyonu’nu ne çabuk unuttuk. İngiltere’nin 1. Dünya Savaşı sırasındaki Dış işleri Bakanı Balfour’un Siyonist hareketin önde gelen isimlerinden Rothschild’e hitaben yazdığı “Filistin topraklarında Yahudiler için bir vatan vadeden” işgal belgesi, 2 Kasım 1917’de Osmanlı’nın parçalanması günlerinde yazılmadı mı? Yani elin adamı gizli işler yapmıyor ki aslında önceden bağıra bağıra haber veriyor.

Demek ki neymiş? Bugün ne yapıyorsan, yarın onun devamı olurmuş. Formül bu. Eğer babalarımız onların yarını olan bugünler için çok çalışıp da düşmanın oyunlarını yok etselerdi bugün Kudüs başkent olmazdı.
Bir gün Amerikalı bir subayla konuşuyorduk. “Sana” dedi “Niye bu halde olduğunuzu söyleyeyim mi?” Elbette hemen “Evet, söyle” dedim. O da şunları söyledi:”-Biz bugün sizin dedeleriniz gibi yaşıyoruz, siz de bizim dedelerimiz gibi yaşıyorsunuz.”
Peki ne yapmalıyız? Yarınlarımız da bizim değil çocuklarımızın huzur içinde yaşaması ve bizim gibi ah, vah etmemeleri için yarınlarımızı bugünden belirlemeliyiz. Bunun için de en başta düşünmeyi öğrenmeli ve elbette varmak istediğimiz bir hedef belirlemeliyiz.
Bugün nereye gidiyorsan, yarın oraya varırsın. Gidecek yerin yoksa elbette yerinde oturursun. Eğer oturuyorsan yarında aynı yerde oturuyor olursun. Şimdi ben size soruyorum. Yarın ne olmasını istiyorsun?

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir