Irak’tan Sonra Sıradaki Gelsin ! Suriye…

Barış ve sevgiyle, huzur içinde yaşamak hepimizin hakkı değil mi? Neşeyle gülümsemek, çoluk çocuğumuzla el ele, gönül günüle birlikte yaşlanmak insanca istekler değil mi? Acaba bugün nereleri işgal edilecek? Dünyanın bilmem neresinde kaç kişi öldürülecek? Alışveriş için girdiğimiz mağazada Molotof kokteyli atılacak mı? Yolda yürürken canımız, malımız gasp edilecek mi? Evimize, dükkânımıza hırsız mı girecek? Okula gönderdiğimiz çocuklarımız eve sağ salim dönebilecekler mi? Yahut uyuşturucu satıcılarının eline mi düşecekler? Olası bir ekonomik krizden dolayı işten mi çıkartılacağız? Benzine, mazota zam var mı? Bankaların elinden nasıl kurtulacağız? Tefecilerden kaçarken, banka yağmuruna mı yakalanacağız? Bugün akşama ne yemek yapacağız? Ayın sonunu nasıl getireceğiz? Enflasyon canavarına yem mi olacağız? Taksitleri, kirayı, okul masraflarını, faturaları nasıl ödeyeceğiz? Öyle çok soru var ki hangi birini düşüneceğimizi şaşırıyoruz. Ancak yine de her şeye rağmen mutlu olmaya çabalıyoruz. İstiyoruz ki hayat güzel olsun. Bu nedenle ne denirse yapıyoruz. Ne istenirse veriyoruz. Tamam diyoruz, bu kez tamam. Ama olmuyor. Bir türlü ortam düzelmiyor. Aksine daha da kötüye gidiyor. Her şeyi yapıyoruz da peki neden olmuyor? Nerede hata yapıyoruz?

Değerli kardeşlerim, belki de haddinden fazla saflık sergiliyoruz. İyi olmak demek, her yapılana sessiz kalmak, her istenileni vermek demek olmamalı. Bu Dünya’da kötülüğün, çıkarcılığın, sömürünün de var olduğunu kabullenmek zorundayız. Galiba Dünya’yı Cennet’le karıştırıyoruz. Kimse üzerine alınmasın ama maalesef Cennet ve Cehennemliklerin birlikte paylaştığı bir Dünya’da, iyiler ve kötüler, yan yana yaşıyoruz. O halde her güleni dost sanmamalıdır. Keskin görüşlü olmalı, ince eleyip, sık dokumalıdır. Yoksa ortada ne kişisellik kalır, ne de toplumsallık. Hem Dünyamızı kaybederiz hem de ahiretimizi.
Dünya’yı sadece senin etrafında mı dönüyor sanıyorsun? Eğer böyleyse yanılıyorsun. Diğerlerine de saygılı ve duyarlı olmalısın. Çevrende olanları film izler gibi izlememelisin. Beni ilgilendirmez dememelisin. Eğer kötüysen, zaten sana sözümüz yok ama bil ki ortalığı boş buldum sanma. Daha biz ölmedik. Ama yok eğer iyiysen de bil ki bir kenarda oturmak sana yakışmıyor. Dünya’da bunca kötülük kol gezerken, sen hala gerçekleri görmekten kaçacak mısın? Komşuna düşen ateşin çıkardığı yangının, eninde sonunda sana da sıçrayacağını bilmiyor musun? Tüm bunların başına gelmesine sebep hakikat yolundan ayrılmandır. O yol ki Hakk’ın yoludur. İyilerin yoludur. Sen de artık tövbe edip, salih işler yapanların arasına katıl. Böylece Allah’ın ipine sarıl. Sarıl ki açılsın gözlerin, gerçekleri göresin.
Etrafında dönen dolabın farkına var. Gönül gözünü de baş gözünü de açabildiğin kadar aç ve bak, iyice bak. Elin adamı onlarca yıldır ülkende terör estiriyor. Ölenlerin, yaralananların, sakat kalanların haddi hesabı yok. Sol, sağ dedin, katledildin. Türk, Kürt dedin, katledildin. Sünni, Şii dedin, katledildin. Alevi dedin, Arap dedin, katledildin. Ermeni’yiz bile dedin yine de katledildin. Ya hu kardeşim sana ezberletileni söylemekten, Allah’ın kulu olduğunu inkâr etmekten, ha babam katledilmekten, soyulmaktan, sömürülmekten yorulmadın mı?
Ülkemizde olsun, Dünya da olsun her yeri kana buladılar. Canımızı alıyorlar susuyoruz, cananımızı alıyorlar susuyoruz, malımızı alıyorlar susuyoruz, ülkemizi işgal ediyorlar hala susuyoruz. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mı diyeceğiz hala? Ne zaman aklımızı başımıza alıp da doğru yolu bulacağız? Görmez misin? Elin adamı Filistin’e girdi. İşgal etti. Afganistan’a girdi. İşgal etti. Irak’a girdi, işgal etti. Arap baharı dedi Ortadoğu’yu tarumar etti. Soydu, soyuyor ve uyanmaz isek soyacak. Irak’tan sonrada sıradaki gelsin dedi ve işte Suriye. Peki, Suriye’den sonra sıra kimde? Bakın kutsal kitaplarında ne yazıyor. İyice okuyun da elin adamının zihniyetini, tam olarak anlayın ve artık saflığı bırakıp gerçek Mü’minlerden olun. Ki Onlar, hem kendini hem de çevresini aydınlatır. Beyni ilimle, kalbi Allah aşkıyla ve cebi de helal parayla doludur. Onlar hayırseverdir, fakirin yanındadır. Yardımseverdir, mazlumun yanındadır. Hak ile Hak olmuş hakikat erlerindendir. Sen de gör artık Hakk’ın yolunu, kaptırma elini kolunu, uyan artık afyonlu rüyadan, şaşırırsın sonra sağını solunu. Şimdi görme zamanıdır. Kulakları dört açıp, duyma zamanıdır. Haydi, o zaman, okuyalım elin adamının inancını ve hep beraber haykıralım; Şimdi uyanma zamanıdır.
“Sen benim topuzum, cenk silahımsın, seninle milletleri kıracağım, ülkeleri helak edeceğim ve seninle erkeği ve kadını kıracağım ve seninle kocamış adamı ve genci kıracağım ve seninle genç adamı ve ere varmamış kızı kıracağım ve seninle çobanı ve sürüsünü kıracağım ve seninle çiftçiyi ve çiftini kıracağım ve seninle valiyi ve kaymakamı kıracağım.” (Yeremya 51/20-23)
“Yakalananın bedeni delik deşik edilecek. Ele geçen kılıçtan geçirilecek. Yavruları gözlerinin önünde parçalanacak. Evleri yağmalanacak. Kadınların ırzına geçilecek.” (İşaya: 15-16)
“Onları tamamen yok edeceksin, onlarla ahdetmeyeceksin, onlara acımayacaksın.” (Tesniye: 7/1-3)
Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir