SON DAKİKA

Kudret Uğurlu Eminsoy

Salaten Tuncina Duası

“Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e ve onun Ehl-i beytine yardım eyle. Bu salâvat ki Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarırsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salâvat hürmetine yerine getirirsin, bizi bütün günahlardan bu salâvat hürmetine temizlersin,..

Salaten Tuncina Duası
Bu haber 10 Mart 2018 - 23:49 'de eklendi ve 89 views kez görüntülendi.

Duanın Şekli ve Hükmü

Dua etmek her halükarda sünnettir. Farz namazından sonra dua etmek de bidat değil, sünnettir. Keza her an her yerde dua edilebilir. Nitekim, Ebu Davud, Nesaî ve Tirmizî’in rivayet ettiği bir hadiste peygamberimiz(a.s.m) şöyle buyurmuştur:
“Biriniz namazı kıldıktan sonra, Allah’a hamdu sena etsin, sonra Peygamber’e dua etsin, ondan sonra dilediğini istesin.” (bk. Neylu’l-Evtar, 2/577)
Faslı Davut Efendinin yazdığı “Delailü’l-Hayrat”ta geçmektedir.
Dua esnasında eller (duanın seması sayılan) yukarıya açık olarak (ayrı) şekilde tutulur. İki elin avuç içi terazinin iki gözü gibi muvazeneli şekilde göğüs hizasında, semadan gelecek Rahmet-i İlâhiyye’ye açık bekler.
Ancak, bazı zamanlarda bu iki elin yanyana birleşip, bitişik şekilde tutulması da sünnete aykırı değildir. Resûl-i Ekrem (asm) Hazretleri her iki halde de dua yapmıştır. Lâkin çoğu defa ellerini ayrı şekilde tuttuğu anlaşılmaktadır.
Nitekim Şafiî mezhebinde duanın korku mânâsına gelen cümlelerinde ellerin içinin yere çevrilip aşağıya tutulduğu gibi. Hanefi’de ise avuç içinin aşağıya çevrilmesi sadece yağmur duasında meşru kılınmış, diğerlerine şâmil olmamıştır.

Saleten Tüncina Duası

Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammed. * Salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. * Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât. * Ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiat. * Ve terfe’unâ bihâ ındeke a’lâ’d-deracât. * Ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât. * Min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât * Hasbunellahu ve ni’mel vekîl. * Ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. * Gufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr. *

Anlamı:
“Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e ve onun Ehl-i beytine yardım eyle. Bu salâvat ki Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarırsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salâvat hürmetine yerine getirirsin, bizi bütün günahlardan bu salâvat hürmetine temizlersin, o salâvat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salâvat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırırsın. Allah Tealâ bize kafidir ve ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, senin mağfiretini dileriz, dönüş yalnız sanadır.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER