SON DAKİKA

Kudret Uğurlu Eminsoy

Embriyonun Cinsiyetini Erkek mi Yoksa Kadın mı Belirler?

Ülkemizde pek çok çiftimizin mevcut bilgisinin aksine kadının çocuğun cinsiyetinin belirlenmesinde hiçbir katkısı yoktur ve doğacak çocuğun cinsiyetini erkekten gelen sperm belirler.

Embriyonun Cinsiyetini Erkek mi Yoksa Kadın mı Belirler?
Bu haber 25 Şubat 2018 - 1:21 'de eklendi ve 107 views kez görüntülendi.

Embriyonun Cinsiyetini Erkek mi Yoksa Kadın mı Belirler?
Ülkemizde pek çok çiftimizin mevcut bilgisinin aksine kadının çocuğun cinsiyetinin belirlenmesinde hiçbir katkısı yoktur ve doğacak çocuğun cinsiyetini erkekten gelen sperm belirler. Sağlıklı bir bireyde genetik şifremizin kayıtlı olduğu 23 çift (toplamda 46) kromozomumuz vardır; bu kromozomların 23’ü anneden 23’ü babadan gelir. Bu çiftlerden cinsiyet ile ilgili olarak kadınlarda iki adet “X” (dolayısı ile XX) kromozomu, erkeklerde ise bir “X” bir de “Y” kromozomu mevcuttur. Cinsiyeti belirleyen “Y” kromozomudur. Döllenme öncesi kadınlardaki yumurta hücresinde sadece tek bir “X” kromozomu bulunur. Erketen gelen sperm hücreleri de ya “X va da “Y” kromozomu taşırlar. Dolayısı ile yumurta eğer “X” kromozomu taşıyan bir sperm ile döllenir ise doğacak çocuk kız (“XX”), eğer “Y” kromozomu ile döllenirse doğacak çocuk erkek (“XY”) olur.
Kuran-ı Kerim’deki yeri
Kuran-ı Kerim’de geçen müthiş bir ilmi açıklama daha gözler önüne seriliyor. Olur ya belki öğüt alırlar. Düşünür, taşınır ve nihayet iman ederler. Konumuzla ilgili ayetin meali aşağıdadır:
NECM, 45-46-47
45. Ve muhakkak ki erkek ve dişi olan iki eşi yarattı.
46. Ve muhakkak ki meni halinde atıldığı zaman bir nutfeden / meni sıvısından
47. Ve muhakkak ki o ikinci oluşum da O’nun işidir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER