Kudret Uğurlu Eminsoy

İçkinin zararları nelerdir?

Alkolün Zararları dendiğinde, bunu en kısa ve öz olarak anlatmak istersek “İçki, bütün kötülüklerin anasıdır.” ifadesi en doğru olanıdır. Çünkü Alkol, içen kişinin fiziksel sağlığını bozmasının yanında, ruhsal sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Maddi olarak kayba uğratır.

İçkinin zararları nelerdir?
Bu haber 13 Şubat 2018 - 15:05 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.

İçki içmenin zararları nelerdir?

Alkol, içen kişinin fiziksel sağlığını bozmasının yanında, ruhsal sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Maddi olarak kayba uğratır. Toplum yapısını ve huzurunu olumsuz etkiler. Suça teşvik eder ve suç oranını arttırır. Yani, alkolün zararları fiziksel ve ruhsal zararlar, topluma zararları, aileye etkisi, suç oranlarını arttırması, trafik kazaları gibi çok geniş bir açıdan ele alınabilir. Bu nedenle, “Bütün kötülüklerin anası” ifadesi oldukça yerindedir.
Alkol, insanın zihnini bulandıran ve sağlıklı düşünmesine engel olan bir maddedir. Yani, bir çeşit uyuşturucudur. Alkol alan kişi, alkollü iken sağlıklı düşünemez ve sağlıklı hareket edemez. Bu nedenle, alkol hem kullanan kişi için hem de çevresi için bir tehlikedir.
Alkollü bir sürücünün neden olduğu kazanın kurbanı…
Dünya Sağlık Örgütü’nün, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30 ülkede yaptığı araştırmalara göre;
Dünya’daki 
Cinayetlerin %85
Tecavüzlerin %50
Şiddet Olaylarının %50
Ölümcül Trafik Kazalarının %65
Aile içi kavga ve geçimsizliklerin %70
Sonradan Olan Akıl Hastalıklarının %60
oranında etkili unsuru ya da sebebi ALKOL’dür!!!
Diğer bir ifadeyle bu suçları işleyenlerin, yukarıda verilen oranlarda bir kısmının suç işlerken alkollü olduğu tesbit edilmiştir.
İzmir Adli Tıp Grup Başkanlığı’nın yaptığı bir diğer çalışma da bu tespitleri destekliyor. Buna göre Türkiye’de ölümlü kazaların yüzde 55’inde alkol etkili.
Alkol, aynı zamanda vücut sağlığını da çok olumsuz olarak etkilemektedir. Erkeklerde iktidarsızlığa, kadınlarda ise adet düzensizliğine sebep olmakta, anne karnındaki bebeğin gelişimini de çok olumsuz etkilemektedir. Ayrıca, vücudun tez zamanda yaşlanmasına ve erken bunamaya yol açan alkol pek çok hastalığın başlıca sebebidir.
Ayrıca, evliliklerin huzursuz oluşunun ve boşanmaların ilk sebebi de alkoldür.
2006 TUİK raporuna göre ülkemizdeki boşanmaların %12,2’sinin resmi sebebi içki ve kumardır. Ancak diğer boşanma sebepleri olan sorumsuzluk ve ilgisizlik, evin geçimini sağlayamama, saygısız davranma, dayak, eşe ve çocuklara karşı kötü muamelenin ana faktörlerinden birinin de alkol olabileceği düşünüldüğü takdirde alkolün boşanmalardaki etkisi belirtilen yüzdenin çok üzerine çıkmaktadır. Türk halkının %83’ü ana boşanma sebepleri arasında alkolü saymaktadır.
Kısacası alkol kişiye, aileye ve topluma ciddi zararlar vermektedir. Alkol sorunları unutmanın ya da çözmenin aracı değil, sorunların kaynağıdır.

Dini açıdan içki içmenin zararları

İslam dini, sayacağım beş şeyi korumayı hedef almıştır. Bu beş şeyin korunması istemiş ve emretmiştir.
1. Aklı Koruma, 2. Nesli Koruma, 3. Dini Koruma, 4. Nefsi (Canı) Koruma, 5.Malı Koruma.
Bu sayılan beş hususun korunması itibariyle insan varlığının korunmasıdır. Hayatın devamı ve saygın olan insan unsurunun saygınlığını korunmasını; bunlara bağlı olarak görmüştür.
Hutbemin başında okumuş olduğum ayet-i kerimede Cenab-ı Allah şöyle buyuruyor:
“Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar, kısmet, ok ve zarları (piyango) şeytanın işinden birer pisliktir. Bunlardan kaçınınız ki, kurtuluşa eresiniz.” (Maide, 3/90)
Sevgili Peygamberimiz Hazret-i Muhammed Mustafa (SAV) de hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor:
“Sarhoşluk veren her şey şaraptır. Ve her şarap da (içki de) haramdır.” (Tergib ve Terhib, c.3, s.253
“Çoğu sarhoşluk veren içkinin azı da haramdır” (İbn Mâce, es-Sünen, 2/l124)
Allahü Teâlâ, içki içene, içirene, alıp satana, yapana, saklayana, taşıyana, kendisine götürülene ve parasını yiyene lanet etti. [İbni Mace]
Buğdaydan da, arpadan da, kuru üzüm ve baldan da içki olur. Ne ki sarhoş eder, o haramdır. Onlardan sizleri nehyederim. [Ramuz]
İslam dini korunması gereken beş şeyden biri olan aklın korunmasına özellikle içkiyi yasaklayarak başlamıştır.
Allah’ın çeşitli nimetlerinden istifade etmekteyiz. Sayısız nimetler arasında birkaç maddenin haram olduğunu düşündüğümüz zaman, bu haram olanların da insanlığın sıhhat ve sağlığı için haram kılındığını rahatça anlayabiliriz.
İnsan sağlığına zararı, toplum hayatına verdiği ızdırabı dolayısıyla haram kılınan maddelerden biri de içkidir. Yıllardır lehine bir tek kelime dahi söylenmemiş olan içkinin yuvaları yıktığı, nesilleri bozduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yüce Peygamberimizin her fenalığın anası olarak nitelendirdiği içkinin insanı dünya ve ahirette rezil rüsva ettiği bir gerçektir.
Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (SAV) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor:
“Sizden biriniz bir kötülük gördüğü zaman onu eliyle düzeltsin. Buna gücü yetmezse diliyle düzeltsin. Buna da gücü yetmezse kalben buğz etsin, nefret etsin. Buna da imanın en zayıfıdır.”
Buradaki “el” den maksat, güç, kudret, yetki, emir ve kanun gibi manalara gelmektedir. Ve yapılan hareket, yanlış adım, “el” ile düzeltilmiştir.
Sonuç olarak şunu belirtelim ki; toplum inançlı, ruhen ve bedenen sıhhatli ve dinamik gençlerle ayakta durur. Fikren ve bedenen olgun bir nesil bir milletin en sağlam dayanağıdır. Beyni uyuşturulmuş, böylece enerji ve gençlik heyecanı, hizmet gayret ve azmini yitirmiş bir nesil ise o milletin yok edilmesi demektir.
Kaynak: Mehmet Akın

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER